2011-10-18

Spalį meldžiamės už Siera Leonę


Tai yra valstybė, įsikūrusi Vakarų Afrikoje prie Atlanto vandenyno, turinti sienas su Gvinėja ir Liberija. Sostinė yra Fritaunas. Pagal plotą Siera Leonė yra šiek tiek didesnė už Lietuvą. Gyventojų yra 5,868,000.
Nors Siera Leonės mokyklose, valdžios institucijose ir žiniasklaidoje vartojama oficialia pripažinta anglų kalba, šalyje plačiausiai naudojama gyventojų šnekamoji kalba yra krio (kilusi iš anglų ir kelių vietinių Afrikos kalbų); ja šnekama beveik visose Siera Leonės dalyse. Krio kalbą vartoja 98 % šalies gyventojų, todėl ja, ypač prekiaujant, gali susikalbėti atskiros etninės grupės. Viso kalbų yra 26-ios. Raštingumas – 39%. Valstybinė valiuta yra leonė. Šalyje nėra nei vieno bankomato. Vidutinė gyvenimo trukmė – 47,3 metų.
Valstybės pavadinimas kilo iš 1462 metais portugalų keliautojo Pedro da Sintros sudaryto žemėlapio, kuriame jis šalia Fritauno esančias kalvas pavadino Serra de Leão; portugališkai tai reiškia „Liūto kalnus“. Siera Leonė tapo svarbiu transatlantinės vergų prekybos centru, kol 1787 metais Siera Leonės kompanija įkūrė Fritauną, tuo metu vadintą vergų rojumi; į jį iš Šiaurės Amerikos ir Karibų jūros regiono plūdo daugybė nuo vergijos išlaisvintų juodaodžių. 1808 metais Fritaunas tapo britų imperijos kolonija, o 1896 metais pateko į Jungtinės Karalystės protektoratą; suvienijus šiųdviejų įstatus, 1961 m. balandžio 27d. Siera Leonė tapo nepriklausoma. Dėl vyriausybinės korupcijos ir netvarkos šalies viduje bei šalimais esančioje Liberijoje vykusio karo, Siera Leonėje 1991 metais kilo pilietinis karas, kuris baigėsi tik 2000-aisiais, į šalį įvedus Nigerijos paskirtą Jungtinių Tautų taikdarių kariuomenę. 1998 metais JT pajėgos Fritaune sugrąžino šalies piliečių demokratiškai išrinktą valdžią. Iki karo pabaigos buvo nuginkluota beveik 72,5 tūkst. buvusių revoliucinių kovotojų. 2002 metais įkurtas Specialusis Siera Leonės Tribunolas, skirtas ištirti karo ir žmoniškumo nusikaltimus, padarytus nuo 1996-ųjų metų.
Siera Leonėje vyrauja tradicinis dviejų sezonų atogrąžų klimatas, sąlygojantis šalies žemės ūkį: gegužės–lapkričio mėn. trunkantis liūčių sezonas ir gruodį prasidedantis sausasis metų sezonas. Pagrindiniai eksporto produktai: deimantai, bei kiti mineralai, kakava, kava, žuvis.
Islamas yra vyraujanti religija (apie 60%). Krikščionių yra apie 16%. Tam tikrais duomenimis, 39% gyventojų yra dar nepasiekti Evangelijos, tai yra įvairios gentys, indo-pakistaniečiai, kurie išpažįsta islamą, hinduizmą arba kitas etnines religijas.
Keletas specifinių Siera Leonės maldos poreikių:
  • Korupcija, maisto saugumo problema, trapi taika, skurdas, ligos, kūdikių mirštamumas aukščiausias pasaulyje. Žmonės trokšta saugumo, stabilumo, maisto, darbo ir sąžiningumo iš valdžios pusės. Melskimės, kad šie lūkesčiai būtų atsakyti, ir kad jie netaptų tolesnio smurto priežastimi. Melskimės, kad pasaulis, ypač krikščionys, atkreiptų daugiau dėmesio į šios šalies poreikius.
  • Slaptos bendruomenės ir jų okultinės praktikos daro didžiulę įtaką šalies formavimuisi. Daug krikščionių daro kompromisą su jomis. Melskimės, kad krikščionys gyventų pagal tikėjimą, pasitikėdami vien Jėzumi dėl aprūpinimo, apsaugos ir jėgos. Nors Siera Leonė buvo pirma Vakarų Afrikos šalis, kurioje buvo pradėta skelbti Evangelija, per 200 metų tik 13% žmonių vadina save krikščionimis. Naujos, dinamiškesnės bendruomenės atrodo dvasiškai paviršutiniškos ir nukreiptos į klestėjimo mokymą. Melskimės už bažnyčias, vienybę ir troškimą Evangelija pasiekti žmones.
  • Melskimės už krikščionių tarnystes: Evangeliška Siera Leonės draugija, skatinanti bendradarbiavimą, vizijos palaikymą tarp tarnysčių ir denominacijų; humanitarinės pagalbos sritis; tarnystės karo aukoms – našlaičiams, neįgaliems žmonėms, vaikams-kariams, smurto ir prievartos aukoms, patiems smurtautojams; tarnystės jauniems žmonėms – studentams, jauniems kaliniams, prostitučių vaikams, neįgaliems vaikams; Biblijos vertimas (šiuo metu verčiama į keturias kalbas); audio resursai (yra svarbūs visuomenėje, kur raštingumas toks žemas); krikščioniškas radijas (yra dvi stotys, kuriomis žmonės pasitiki); literatūra; filmo „Jėzus“ naudojimas.
  • Trūksta dvasiškai ir bibliškai išsilavinusių lyderių.
  • Melskimės už šias žmonių grupes: žmonės su emocinėmis ir psichologinėmis traumomis po karo; suluošinti ir sužaloti žmonės (Siera Leonės pilietinis karas pasižymėjo tuo, kad žmonėms būdavo amputuojamos rankos, kojos); vaikai-kariai (daugiau negu 10,000).
„We need your help“ – „Mums reikia tavo pagalbos” (anglų kalba)

Komentarų nėra: